První česká energie v čele dodavatelů na českém trhu

První česká energie v čele dodavatelů na českém trhu

První česká energie se pro rok 2023 umístila na 2. místě v žebříčku nárůstu počtu klientů v energetickém segmentu. Děkujeme našim klientů a partnerům, že jste si jako dodavatele vybrali právě nás! Rosteme v kvantitě i kvalitě - záleží nám na tom, abyste měli pohodu a byli bez starostí co se dodávek energií týče.

Lidovky.cz analyzovali data ohledně dodavatelů energií v roce 2023, tedy v roce, v němž poklesla migrace domácností mezi dodavateli. Cca 266 tisíc domácností změnilo svého dodavatele energií, a První česká energie se pro rok 2023 umístila na 2. místě v žebříčku nárůstu počtu klientů v energetickém segmentu.

V článku zveřejněném 22.01.2024 pod názvem "Přetahovaná energofirem o klienty má jasného vítěze. Lidé přebíhali i kvůli solárním panelům na střechách" Lidovky.cz uvádí, že v roce 2023 změnilo dodavatele energie 266 tisíc domácností, o čtvrtinu méně než o rok dříve. Z přechodů nejvíce těžila společnost E.ON. Velký vliv na změny počtu zákazníků měly loni i instalace fotovoltaik, jinak jsou Češi konzervativní.

 

Společnost E.ON loni získala 26 331 nových odběrných míst. Firma pravděpodobně klienty lákala především na průběžně snižované ceníky a přebírala zákazníky hlavně dvěma dodavatelům, kteří loni ztráceli nejvíce. Pražská plynárenská přišla u elektřiny o 19 tisíc odběrných míst, tedy o čtvrtinu svých zákazníků. Společnost ČEZ Prodej ztratila 18 tisíc odběrných míst, tedy zhruba procento klientů.

Vysvětlení těchto jevů se dá najít právě v cenících, přesněji v nákupních strategiích. Kdo nakoupil více dopředu za vysoké ceny v energetické krizi, neměl prostor klientům zlevňovat, a ti se tak ohlíželi jinde.

Například ČEZ držel svůj ceník na dobu neurčitou na stropech celý loňský rok. E.ON přišel s podstropovou nabídkou již loni v lednu u fixovaných produktů, na jaře ji ještě rozšířil a v létě ji pak představil také u produktů na dobu neurčitou.

...

 

zdroj: Lidovky.cz

 

Druhou společností s nejvyšším nárůstem počtu klientů je První česká energie,

přibylo jí 19 tisíc zákazníků na celkových 28 tisíc. Firma je tak 14. největším dodavatelem elektřiny v Česku. Část zákazníků získala akvizicemi (například Entri).

„Klientů První české energie přibývá každý měsíc v počtu jednotek tisíc, dnes výhradně prostřednictvím smluv od našich poradců a klientů, kteří se na nás obracejí přímo. V historickém pohledu je poměr nových a akvírovaných smluv ve stejném poměru,“ popisuje mediální zástupce společnosti Jan Šprincl. „Aktuálně se soustředíme na příležitosti ve fotovoltaikách,“ doplňuje. Za firmou stojí investiční skupina YD Capital Pavla Rydzyka, ambicí je vybudovat jednoho z větších alternativních dodavatelů energií.

 

zdorj: Lidovky.cz

 

...

 

Díky solárům rostli malí dodavatelé

Velký vliv na změny počtu zákazníků měly loni také instalace fotovoltaik. S těmi domácnosti řeší, kdo jejich přebytky nejlépe vykoupí a kdo jim celkově nabídne nejlepší řešení. Vybírají si tak jinak než běžná domácnost. Díky tomu roste řada menších dodavatelů, kteří se právě na takové zákazníky orientují.

Běžné domácnosti se soustředí na co nejlepší cenu – samozřejmě s výrazným přihlédnutím k tomu, zda danému dodavateli důvěřují. Stále platí, že po pádu Bohemia Energy kralují dodávkám elektřiny velké firmy a ty menší spíše paběrkují.

Samotný ČEZ Prodej má 43 procent odběrných míst elektřiny, pět největších dodavatelů dohromady pak 88 procent, první desítka pak dokonce 95 procent. Více než stovka menších dodavatelů si dělí jen pět procent trhu. Je tedy znát, že Češi jsou po energetické krizi velmi konzervativní a ukazují to i čísla o změně dodavatelů – před krizí dodavatele ročně měnilo více lidí, přitom změnou ušetřili méně, než by mohli dnes.

 

Celkové srovnání dodavatelů, které poskytl deník Lidovky.cz, si můžete přečíst zde: 
https://bit.ly/Prvniceskaenergie_v_cele_dodavatelu_na_ceskem_trhu

 

 

První česká energie

Nechejte u vás doma
proudit spolehlivou energii

Kontaktujte nás a my vám rádi celou naši nabídku představíme osobně.

Volejte zdarma
800 430 430
08:00 – 17:00 (Po-Pá)
Zákaznický portál
Moje energie
První česká energie a.s.
Na Příkopě 583/15
110 00 Praha 1 – Staré Město
IČO: 10899731
DIČ: CZ10899731
Zapsáno v OR vedeném Městským soudem v Praze, sp.zn. B 26363
Jsme součástí skupiny YD Capital a.s.