Plynoměr a elektroměr
Jak číst hodnoty z měřidel? Jak provést samoodečet? Kdy platí vysoký a kdy nízký tarif u elektřiny?
Měřidel (elektroměrů i plynoměrů) je značné množství typů. Ať už máte nainstalovaný jakýkoliv typ, vězte, že měřidlo je vždy majetkem distributora.
Ať už máte nainstalovaný jakýkoliv typ, tak potřebné údaje obsahují všechny:
- spotřebu - pokud máte tarif s nízkým tarifem, znamená to, že máte nainstalovaný dvoutarifový elektroměr a vidíte tak 2 hodnoty spotřebovaných kWh (kilowatthodinách) - ve vysokém a nízkém tarifu odděleně. Plynoměr uvádí jednu hodnotu spotřeby - a to v m3 (metrech krychlových)
- výrobní číslo měřidla (nepleťte si s EAN/EIC, ty na měřidlech nejsou. Na měřidle je výrobní číslo měřidla. EAN/EIC jsou čísla odběrného místa)
Hodnota spotřeby je rozdělena na 2 části - před desetinnou čárkou a za ní. Většinou je hodnota za desetinnou čárkou odlišena ještě barevně - červená pole. To jsou ta dvě poslední čísla, u kterých vidíte pohyb, když na ně chvíli koukáte (a běží vám nějaký spotřebič). Hodnota za desetinnou čárkou se nehlásí. Za spotřebu se berou hodnoty před desetinnou čárkou.
UKÁZKA ELEKTROMĚRŮ (dvoutarifový i jednotarifový model):
UKÁZKA PLYNOMĚRU:
Co je to samoodečet a k čemu slouží?
V případě, že se mění majitel nebo podnájemníci na odběrném místě a chcete mít v pořádku převzetí/předání měřidel a vyúčtování energií, je na místě zažádat si o mimořádné vyúčtování, k němuž potřebujete samoodečet měřidla.
Při kontrolním samoodečtu si zjistíte stav svého elektroměru nebo plynoměru.
Jak provést samoodečet?
U plynoměru je jen jeden číselník - ukazuje jen jednu hodnotu spotřeby (u plynu není vysoký a nízký tarif)
U elektřiny můžete v některých případech mít sjednán dvoutarifovou sazbu - zjistěte jaký typ přístroje máte, nebo jakou distribuční sazbu máte na odběrném místě:
- V případě jednotarifního elektroměru je na něm jenom jeden číselník pro vysoký tarif (VT).
- U dvoutarifního elektroměru spotřebu ve vysokém tarifu vyčtete
- jsou-li číselníky nad sebou - horní číselník je vysoký tarif, spodní/dolní číselník ukazuje spotřebu v nízkém tarifu
- jsou-li umístěny vedle sebe - číselník vlevo uvádí vysoký tarif, číselník vpravo uvádí nízký tarif
- Na digitálním elektroměru se stavy nízkého a vysokého tarifu na displeji střídají
U plynoměru i elektroměru platí, že se stavy odečítají vždy bez desetinného čísla.
K odečtu potřebujete i výrobní číslo měřidla. Najdete ho nejčastěji vedle písmena N nebo Nr, nebo pod čárovým kódem.
Máte stav měřidla a výrobní číslo? Pošlete nám je. Buď prostřednictvím kontaktního formuláře na našich strákách nebo mailem na info@prvniceskaenergie.cz. Kdyby se vám povedlo udělat při zadávání samoodečtu chybu, pošlete ho znovu. Pracujeme vždycky s tím nejnovějším.
Ve vašem vyúčtování zohledníme i samoodečet, který jste poslali přes webové stránky svého distributora. A v případě, že jste odečet poslali nám i jemu, jeden z nich můžeme vyhodnotit jako duplicitní.
Co dělat když máte poruchu plynoměru/elektroměru?
V případě poruchy plynoměru/elektroměru volejte linku pro hlášení poruch příslušného provozovatele distribuční soustavy (distributora). Kontakty uvádíme ve článku Hlášení poruchy.
Odpojuje se měřidlo při změně dodavatele?
NE. Při změně dodavatele k odmontování měřidla nedochází. Změna dodavatele je čistě administrativní záležitostí.
Distributor zůstává stejný a nemění se.
Kdo je odpovědný za odečty spotřeby?
Distributor je odpovědný za odečty spotřeby a spravování plynoměru/elektroměru. Informace o spotřebě (tzn. kolik vaše odběrné místo spotřebovalo elektřiny/plynu) zasílá distributor operátorovi trhu, a operátor trhu posílá tato čísla dodavateli, jako podklad k fakturaci. Proto spotřeba uvedená ve vyúčtování je stavem, který poskytl distributor. Dodavatel jej neovlivní.
Doporučujeme vám dělat kontrolní samoodečty.
Kdo provádí výměnu elektroměru a jeho zaplombování?
Výměnu elektroměrů nebo jeho zaplombování provádí vždy distributor, který je majitelem měřidla.
Kdo se bude starat o plynoměr/elektroměr, když změním dodavatele?
Změna dodavatele je pouze administrativní záležitost. Měřidlo zůstává v majetku a na starosti jej tedy má distributor.
Vysoký a nízký tarif u elektřiny
U vybraných sazeb elektřiny se rozlišuje vysoký a nízký tarif. Nízky tarif je označován jako "noční proud". Od kdy do kdy proudí noční proud, určuje distributor. Časy odběru elektřiny ve vysokém (VT) a nízkém tarifu (NT) má smysl sledovat, pouze pokud máte dvoutarifní distribuční sazbu.
Informace o tom, kdy u vás platí nízký tarif, naleznete na webu svého distributora.
Když mám elektřinu nízký a vysoký tarif, můžu si změnit dobu, po kterou platí nízký tarif?
Časy spínání nízkého a vysokého tarifu elektřiny měnit nemůžete. Jsou dány HDO - systémem hromadného dálkového ovládání, podle kterého je v průběhu dne u odběratelů dálkově přepínanán nízký a vysoký tarif. Tyto časy tedy záleží na distributorovi, a nezmění se změnou dodavatele.
Časy spínání nízkého tarifu jsou k dispozici na internetových stránkách příslušných distributorů a dále se o nich můžete informovat na informačních linkách nebo v zákaznických centrech. Tyto časy mohou být ze strany distributora měněny. Jakákoliv změna však musí být zveřejněna minimálně s týdenním předstihem.