Výkup elektřiny - otázky a odpovědi

Výkup elektřiny - otázky a odpovědi

Poskládali jsme, na co se nejčastěji ptáte. Pokud snad nenaleznete odpověď na svou otázku, jsme tu pro vás - ozvěte se nám mailem, telefonicky nebo přes kontaktní formulář.

 
  Máte otázky?
Máme odpovědi.

 

Co je to výrobna? 

Výrobna je odběrné a předávací místo (pokud PČE není dodavatelem spotřeby, je jen předávacím místem)

 

Potřebuji jako prodejce přebytků vyrobené elektřiny živnostenský list nebo určitou licenci?

Licenci ani živnostenský list pro prodej elektřiny nepotřebujete, pokud má Vaše výrobna instalovaný výkon do 50 kWp. Podmínkou pro prodej elektřiny je přidělený výrobní EAN.

 

Co je výrobní EAN a kde ho najdu?

Výrobní EAN je 18místné číslo, které je přiděleno výrobně. Můžete si ho představit jako rodné číslo Vaší výrobny. Výrobní EAN Vám přidělí Váš distributor. Najdete ho tedy na dokumentu od Vašeho distributora.

 

Kde seženu výrobní EAN? 

v případě, že nemáte výrobní EAN, prosím kontaktujte Vašeho distributora emailem s žádostí o přidělení výrobního EAN.

Je Vaším distributorem EGD?

email: vyrobny@egd.cz 
Případně jej zjistíte na https://portal.distribuce24.cz/login, kde je potřeba provést registraci a výrobní EAN Vám bude ihned k dispozici.
Od kdy má výrobní EAN platnost? Okamžitě. Máte také možnost podat žádost o nový výrobní zdroj 4 pracovní dny

Je Vaším distributorem ČEZ?

email: info@cezdistribuce.cz
Případně jej zjistíte na https://dip.cezdistribuce.cz/, kde je potřeba provést registraci a o výrobní EAN můžete požádat formou "nový požadavek" - odvětví výrobny - žádost o vygenerování nový výrobní EAN.
Od kdy má výrobní EAN platnost? Od 1. dne následujícího kalendářního měsíce; pokud se žádá po 15. dni v měsíci, je platnost ob měsíc.

 

Na jak dlouho se uzavírá smlouva?

U nás, v První české energii, uzavíráme smlouvy na výkup na dobu určitou 12 měsíců od zahájení výkupu. Pokud byste si přáli zajistit výhodné výkupní ceny na delší časové období, jistě se domluvíme.

 

Jak zjistíte, kolik elektřiny vyrábím? Je mojí povinností vám informaci o vyrobené elektřině sdělovat?

Data o Vámi vyrobené elektřině průběžně zasílá Váš distributor operátorovi trhu, který je následně poskytuje nám. Vy proto nemusíte nic složitě zjišťovat a informace nám sdělovat.

 

Na smlouvě je uveden předpokládaný objem přetoků. Co se stane, když dodám méně?

Žádné sankce Vám u nás nehrozí. Předpokládaný objem ve smlouvě má informační charakter, není to závazek. Slouží spíše pro Vaší představu, kolik Vám Vaše výrobna může vydělat. A pokud budou Vaše přetoky nulové, tak Vám akorát výrobna nepřinese výdělek. 

 

Jak probíhá vyúčtování a fakturace?

Po skončení zúčtovacího období (kalendářní měsíc, čtvrtletí nebo rok), spočítáme Vaši celkovou výrobu a stanovíme výši Vaší odměny, kterou automaticky zašleme na Váš bankovní účet.

Fakturu vystavíme za Vás, v režimu takzvané samo-fakturace (= self-billing), a okamžitě ji uhradíme. Vy tedy fakturu nevystavujete a nezasíláte, fakturu obdržíte připravenou a odměnu přesně spočítanou. 

 

Kdy mi přijde vyúčtování?

Vyúčtování rozesíláme nejpozději do 15. kalendářního dne následujícího měsíce v závislosti na fakturačním období.

Fakturace se zasílají do emailu uvedeného na smlouvě a zároveň automaticky vystavujeme fakturu (od Vás na nás) a zasíláme peníze na účet, čili pro Vás může být tento proces zcela automatizovaný.


Jak se stanovuje cena výkupu? Zprůměruje se za delší období?

Výkup se spotem je naprosto transparentní. Cena se počítá podle dodané energie v dané hodině. A to uvidíte i ve vyúčtování. Aktuální výši ceny můžete sami sledovat a kontrolovat online na stránkách operátora trhu (OTE).

 

Co je to "spot" u výkupu?

spotovou cenu udává OTE (Operátor trhu s energiemi) na bázi krátkodobého trhu, kdy my promítáme zákazníkovi cenu na denním trhu - podrobnosti naleznete přímo na stránkách OTE. Denní trh funguje na bázi nabídky a poptávky; OTE provádí vyhodnocení formou implicitní aukce, tzn. že cena stanovená pro danou obchodní hodinu je pouze jedna (není tedy rozptyl mez nákupem a prodejem).

Výše odměny odpovídá velkoobchodním cenám, které jsou stanoveny na základě jasně daných tržních cen energie. Vykupujeme za spravedlivých a rovných cenových podmínek pro všechny výrobce (ať už jste, či nejste odběratelem dodávek od naší společnosti).

Spotové ceny jsou z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější a nejpříznivější. Ceny komodit jsou na energetickém trhu ovlivňovány nabídkou a poptávkou, které se mění v závislosti na řadě faktorů – ovlivňuje je počasí, světová geopolitická situace, ale i společenské i kulturní návyky lidí. 

Spotové ceny, na rozdíl od fixovaných či pevných cen, ve kterých je vždy zanesen i výrazný poplatek „za jistotu“, tyto výkyvy odráží. 

Vývoj cen můžete pohodlně sledovat na webu OTE. Cena elektřiny se mění každou hodinu a jsou známy s denním předstihem.

 

Co když bude záporná cena na burze? Budu vám platit za to, že vám dodávám elektřinu?

Nebudete! Pokud ve fakturačním období vyjde záporná cena, tak vám nebudeme nic fakturovat. Vyúčtování a platba na Váš účet proběhne při nejbližším fakturačním období, kdy souhrnná cena vyjde kladná (po převedení záporných hodnot z předchozího období, dosud nevyúčtovaných/nefakturovaných). 

 

Jak může nastat záporná cena?

Záporné ceny mohou nastat v hodinách, kdy je souběžně velké množství elektřiny produkované do sítě a zároveň nízká cena na burze. Neboli velká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů (největším výrobcem jsou větrné a fotovoltaické elektrárny) a nízká spotřeba elektřiny. Nastávají ve dnech, kdy hodně svítí slunce, hodně fouká a přitom je malá spotřeba (zejména tedy o svátcích, víkendech). Cena na denním trhu je pak nízká nebo dokonce záporná. Ale z naší zkušenosti se jedná u domácností převážně o rozdíl v řádech jednotek až desítek korun.

V případě, že cena na denním trhu bude nižší než 500 Kč, nastává záporná cena. To ale pro vás neznamená. že byste nám platili. My vám naopak nebudeme vystavovat žádnou fakturu a přesuneme zápornou cenu do nadcházejícího fakturačního období.

 

Jde nastavit výkup za jiné než velkoobchodní ceny?

Vzhledem k tomu, že velkoobchodní ceny jsou zcela transparentní a opisují aktuální situaci na burze, jsou preferovaným produktem. V individuálních případech s ohledem na množství, zdroj výroby a další faktory, se můžeme domluvit na pevných cenách.

 

Můžu mít spotové/velkoobchodní ceny, když jsem domácnost nebo podnikatel-ičař?

Ano, můžete. Omezení platné od 01.01.2023, že nelze sjednat spotový produkt/cenu, se vztahuje na zákazníky v postavení spotřebitele (domácnosti a podnikatelé "ičaři"), kteří nemají průběhové měření nebo výrobnu. Čili, ať už jste domácnost či podnikatel, a máte výrobnu nebo průběhové měření, můžete sjednat spotové ceny na spotřebu i výrobu.

 

Budu při prodeji elektřiny hradit další poplatky za distribuci?

Nebudete. Jako výrobce energie žádné poplatky za distribuci nehradíte.

 

Musím příjmy z prodeje přebytků elektrické energie danit?

Pokud Vaše tzv. "ostatní příjmy" nepřesáhnou částku 30.000 Kč, tyto příjmy danit nemusíte. Příjmy z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadovaná licence udělovaná ERÚ, jsou zařazeny mezi ostatní příjmy a ty jsou do výše 30.000 Kč osvobozeny od daně z příjmu.

 

Kdo přebírá odpovědnost za odchylku?

Odpovědnost za odchylku pro Vaše výrobní místo přebere naše společnost První česká energie a.s.
Za tuto službu nehradíte žádný další poplatek, je součástí naší nabídky.

 

Jaké výhody mi přináší, že budu prodávat právě První české energii?

Jsme nejen Vykupujícím, ale i Dodavatelem energií. Nenutíme Vás brát energie od nás, není to podmínkou pro výkup elektřiny z Vaší výrobny. Je to volitelná výhoda. Když budeme Vaším Vykupujícím i Dodavatelem, budete mít vše pěkně přehledně pohromadě v jedné Zákaznické zóně, na jedné Zákaznické lince, na jednom Zákaznickém emailu. Zkrátka vše na jednom místě.

Vedle prvotřídní péče, nabízíme také dodávku komodit za spotové i pevné ceny. Můžete tedy mít výkup i dodávku/spotřebu pohodlně a přehledně u jednoho dodavatele. V závislosti na situaci na energetickém trhu velmi doporučujeme uzavřít smlouvu na dodávky energií za spotové ceny, které jsou dlouhodobě nejvýhodnější. Zajistíme Vám férové spotové ceny.

 

Jak s První českou energií zahájím spolupráci? A co k tomu budu potřebovat?

Budete potřebovat mít výrobnu (samozřejmě) a kromě toho ještě:

  • přidělený výrobní EAN
  • smlouvu o připojení zařízení pro výrobu a odběr k distribuční soustavě
  • provozní oznámení o provedení prvního paralelního připojení výrobny k distribuční soustavě
  • výpověď stávajícího Vykupujícího - v případě, že Výrobna v minulosti prodávala elektřinu (tzn První česká energie a.s. nebude prvním Vykupujícím

V případě zájmu o spolupráci stačí jednoduše vyplnit kontaktní formulář, na základě kterého se Vám ozveme a vše společně domluvíme.

První česká energie

Nechejte u vás doma
proudit spolehlivou energii

Kontaktujte nás a my vám rádi celou naši nabídku představíme osobně.

Volejte zdarma
800 430 430
08:00 – 17:00 (Po-Pá)
Zákaznický portál
Moje energie
První česká energie a.s.
Na Příkopě 583/15
110 00 Praha 1 – Staré Město
IČO: 10899731
DIČ: CZ10899731
Zapsáno v OR vedeném Městským soudem v Praze, sp.zn. B 26363
Jsme součástí skupiny YD Capital a.s.